Bliźnięta to podwójne szczęście dla rodziców, ale i podwójna ilość pracy, wysiłku i czasem kłopotów. Jak wykazują badania, w coraz większej liczbie rodzin przytrafiają się ciąże bliźniacze. W związku z tym producenci sprzętu i akcesoriów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Największym udogodnieniem dla rodziców bliźniaków są specjalne wózki bliźniacze.
Wózek dla bliźniąt to już coraz bardziej popularny i dostępny produkt, dostaniemy go w lepszych sklepach dziecięcych, oraz bez trudu wyszukamy wśród oferty sklepów internetowych. Czasem pojawiają się tam również wózki dla większej ilości dzieci, nawet potrójne czy poczwórne, jednak jest to zazwyczaj towar sprowadzany na specjalne zamówienie. Pozostańmy jednak przy wózkach bliźniaczych. Zasadniczo wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wózków przeznaczonych dla bliźniąt – różnią się one ułożeniem siedzeń dla dzieci – mogą one znajdować się obok siebie w linii poziomej, lub za sobą, w linii pionowej, co przypomina trochę pojazdy typu tandem.
Tradycyjne wózki dla bliźniąt
W pierwszym z rodzajów, dzieci siedzą obok siebie, stykając się ramionami. W zasadzie niewiele różnią się one od zwyczajnych wózków, wygląda to jak dwa pojedyncze wózki połączone jedną ścianką. Mają takie same akcesoria, na przykład pasy, siatki pod spodem, róznego rodzaju okrycia i zabezpieczenia, wyróżniają się jedynie swoją szerokością – która niestety może utrudniać wjechanie do pomieszczenia o wąskich futrynach. Jeśli często mamy z takimi do czynienia – wybierzmy typ drugi.
Wózki typu tandem
W wózkach typu tandem, dzieci siedzą albo jedno za drugim, albo twarzami do siebie. Tutaj możemy wziąć pod uwagę wiek oraz charakter naszych pociech – jeśli nie istnieje zagrożenie ‘kłótnią’ między dziećmi, możemy śmiało usadzić je do siebie twarzami, dzięki czemu będą mogły się razem bawić, gaworzyć ze sobą, a podróż upłynie im szybciej i przyjemniej, być może nie będą protestować nawet na dłuższym spacerze. Jeśli wybierzemy jednak model, w którym jedno z dzieci będzie odwrócone plecami do drugiego, możemy zapewnić obojgu jednakowe widoki, dzięki regulacji wysokości siedzeń. Przyjrzyjmy się, czy wózek, który kupujemy ma taką opcję.
Dla najmłodszych bliźniąt – wózki głębokie
Są jeszcze wózki głębokie. Wybierają je przede wszystkim rodzice najmłodszych bliźniaków, niemowląt, które wymagają najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych wózków. Charakterystyczne dla dobrych wózków głębokich, są odpowiednio duże, grube koła, dobra amortyzacja, układ hamulcowy i lekka, wytrzymała konstrukcja (najczęściej aluminiowa). Wózki te są szczególnie chętnie używane porą zimową, co wydaje się logiczne, gdyż jako jedyne dają tak dobrą ochronę przed zimnem, opadami śniegu czy wiatrem. W praktyce wyglądają one jak wózki tradycyjne – czyli dwie osobne, złączone ze sobą gondole, dzięki którym niemowlęta sobie nie przeszkadzają.