Pozornie łatwy wybór łóżka komplikuje się w momencie, gdy sprzedawca zaczyna zadawać pytania pomocnicze lub w sklepie internetowym pojawiają się liczne filtry. Pierwszą i podstawową decyzję, z którą musisz się zmierzyć, jest materiał, z którego wykonana została rama łóżka. Wolisz ciepłe drewno, niezniszczalny metal, czy może przytulną, miękką tapicerkę?
Rodzaje łóżek sypialnianych i różnice między nimi
Dzieląc łóżka w zależności od rodzaju zastosowanej ramy, możemy wyróżnić:
- łóżka drewniane
- – są bezpieczne, trwałe i ocieplają wnętrze. Doskonale komponują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim oraz klasycznym. Ramy łóżka drewnianego przeważnie wykonywane są z sosny, buku, dębu, orzecha, brzozy lub olchy. Gatunek wykorzystanego drewna ma dużą wpływ na trwałość produktu, jak również wysokość ceny.
- łóżka metalowe
- – należą do niezwykle wytrzymałych, a przy tym bardzo łatwo utrzymać je w higienicznej czystości. To bardzo ważne szczególnie dla alergików, którzy źle znoszą kurz. Metalowa rama łóżka świetnie uzupełni sypialnię w aranżacji industrialnej oraz loftowej.
- łóżka tapicerowane
- – drewniana rama obita miękką gąbką i przyjemnym w dotyku materiałem, to świetny wybór dla miłośników komfortu. Tapicerowany zagłówek pozwoli Ci na to, by wygodnie poczytać wciągającą lekturę lub obejrzeć serial przed zaśnięciem. Tego rodzaju łóżka to najlepszy wybór do wnętrz nowoczesnych, glamour i skandynawskich.
- łóżka kontynentalne
- – to także łóżka tapicerowane, lecz ze specyficznym wielowarstwowym materacem. Z reguły w drewnianej, obitej tkaniną skrzyni znajduje się materac sprężynowy bonnelowy lub kieszeniowy. Na wierzchu ułożony jest cienki materac nawierzchniowy tzw. topper. Ze względu na jego wymiary bardzo łatwo jest wyprać pokrowiec, a gdy się zużyje, koszt wymiany toppera będzie mniejszy niż w przypadku standardowego materaca.
O czym musisz pamiętać, wybierając rodzaj łóżka?
Wybierając rodzaj ramy swojego łóżka, musisz mieć na uwadze, że w zależności od materiału, będzie miała ona inną wagę, trwałość i może zajmować więcej lub mniej miejsca. Różnie też będzie wyglądać czyszczenie i pielęgnacja poszczególnych ram. Drewniane łóżko wymaga raz na kilka miesięcy konserwacji, w postaci naniesienia na ramę specjalnego środka. Należy też zwrócić uwagę na to, gdzie będzie stało łóżko. Drewno nie powinno znajdować się zbyt blisko źródeł ciepła, kaloryfera, kominka. Istotną rolę odgrywa także wilgotność powietrza. Zbyt wysoka może sprawić, że mebel się odkształci.
Łóżka tapicerowane należy regularnie odkurzać i raz na jakiś czas wyprać, ta samo jak kanapę czy fotele. W przypadku alergików zabiegi takie powinny być powtarzane kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Innym problemem mogą być ewentualne plamy powstałe na obiciu, dlatego lepiej nie raczyć się w takim łóżku czerwonym winem.
Ramy metalowe czyści się najszybciej. Jedynym utrudnieniem podczas wycierania kurzu mogą być fantazyjne kształty licznych prętów.
Zanim kupisz łóżko kontynentalne, zwróć uwagę na jego wysokość. Modele te są wyższe niż większość tradycyjnych łóżek, co może powodować dyskomfort na przykład u osób bardzo niskich.