W perfumach stosowanych dzisiaj mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kompozycji zapachowych, ze względu na to jakie składniki zostały nich użyte, Warto tym kompozycjom przyjrzeć się bliżej i zobaczyć które do nas najbardziej przemawiają. W niektórych perfumach stosuje się bazę zapachową z jednego pojedynczego kwiatu, całość jest zdominowana tylko przez jego zapach. Najczęściej spotyka się zapachy z różą lub jaśminem czy lilią. Kolejną kompozycją są tak zwane bukiety kwiatowe, czyli połączenie zapachu z kilku różnych kwiatów. Takich perfum jest więcej i potrafią być bardzo ciekawe. Kolejną opcją są perfumy orientalne, często w połączeniu z wzmacniającym je zapachem różnych przypraw takich jak wanilia, pieprz czy cynamon. Takie zapachy przywodzą na myśl baśnie z tysiąca i jednej nocy, albo tancerki brzucha w zwiewnych strojach, ale z powodzeniem sprawdzą się również w kulturze europejskiej, także u nas w Polsce. Są idealne na zimę, bo potrafią lekko rozgrzać osobę je noszącą – co jest gratką dla zmarzluchów.
Nuty zapachowe: drewno, skóra, szyprowe
W perfumach używanych obecnie jest wiele interesujących mieszanek zapachowych i składników, którymi warto byłoby się zainteresować. Na przykład mało kto wie, że w wielu takich mieszankach aromatycznych ważną nutą jest … drewno. Mowa tu o takich aromatycznych gatunkach drewna jak na przykład sandałowiec, czy cedr. Te nuty zapachowe spotykane są w wielu różnych zapachach. Kolejnym ciekawym typem, są nuty skórzane. Jest to połączenie zapachów miodu, tytoniu, czy smoły taki sposób, który tworzy nawiązanie do zapachu skóry nagrzanej promieniami słońca. Zapachy szyprowe, równie popularne, to inaczej mieszanina wonnych ziół takich jak bergamotka, paczula czy specjalne rodzaje mchu. Inne słynne mieszanki zapachów, to tak zwane nuty leśne, paprociowe, w których skład wchodzi również mech i np. lawenda. O męskich zapachach mówi się, kiedy mamy do czynienia z zapachem ostrym, mocno aromatycznym, pozostawiającym charakterystyczne wrażenie, typowo kojarzącym się właśnie z męskimi cechami, takimi jak władczość, siła, czy moc charakteru.
Jakie nuty zapachowe są teraz modne?
Kiedyś przy tworzeniu perfum bazowano przede wszystkim na składnikach naturalnych, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Było zaledwie kilka typowych mieszanek zapachów. Dziś na przykład dużą popularnością cieszą się kompozycje jasnych kwiatów, które mają upajający, nawet można powiedzieć – nieco narkotyczny zapach. Inną ciekawą mieszanką są perfumy o nucie zielone,j które sprawiają wrażenie połączenia zapachu ściętej trawy, ogórków czy melonów. Są one bardzo świeże, orzeźwiające. Najmłodsza i stosunkowo niedawno wprowadzona grupa zapachów, to zapachy wodne lub ozonowe. Charakteryzują się największą ze wszystkich świeżością i są czyste, wyraźne, krystaliczne. Kojarzą się z nowoczesnością, lekkością. Pochodzenie tych nut jest syntetyczne. Znajdziemy je już w coraz większej liczbie perfum dostępnych na rynku.