Fachowcy niezwykle często zastanawiają się, jakie pręty gwintowane wybierać z szerokiej oferty. Wszystko jest spowodowane tym, że w sklepach z takim asortymentem możliwości jest doprawdy całe mnóstwo. Czym charakteryzują się pręty? Jakie akcesoria z tej grupy rzeczywiście warto posiadać?
Co warto wiedzieć na temat prętów?
Pręty to wyroby hutnicze. Charakteryzują się między innymi tym, że ich długość jest o wiele większa niż przekrój. Pręty powstają na skutek walcowania albo przeciągania surowca metalowego. Odznaczają się stosunkowo dużą sztywnością. Aby je zdeformować, należy użyć zazwyczaj bardzo dużej siły. Nie obejdzie się również bez specjalistycznego sprzętu. Pręty gwintowane, jak można domyślić się po samej nazwie, zaopatrzone są w specjalny gwint. Warto zwrócić uwagę na fakt, że elementy tego typu mogą mieć rozmaite przekroje. Wyróżniamy takie warianty, jak okrągły, sześciokątny, kwadratowy, a także prostokątny. Z czego wykonywane są pręty? Z rozmaitych materiałów, chociaż najczęściej stosowana jest stal. Jakie wyróżniamy rodzaje gwintów? Pod kątem przeznaczenia są to elementy złączne oraz pociągowe. W literaturze można znaleźć wyodrębnienie także pod kątem kształtu, sposobu skręcania, skoku gwintu itp.
Zobacz aktualną ofertę – pręty gwintowane od Stalmut.
Jakie pręty gwintowane kupować?
Zależy Wam na dobrej jakości akcesoriach z tej kategorii? W takim razie warto decydować się na elementy, które pochodzą od porządnego producenta. Fachowcy dbają o to, aby ich wyroby spełniały określone normy DIN 975. Takie właśnie pręty gwintowane można znaleźć w ofercie Stalmut. Charakteryzują się one rozmaitymi rodzajami gwintu. Wyróżniamy takie opcje, jak lewozwojny, drobnozwojny, trapezowy, a także metryczny. Dobrej jakości pręty gwintowane występują w różnych klasach wytrzymałości. W tym przypadku jest to 4.8, 5.8, 8.8, 10.9 i 12.9. Akcesoria tego typu są wykonywane z rozmaitych materiałów. Warto tutaj wyróżnić stal nierdzewną A2, mosiądz, poliamid, stal węglową itd. W zależności od zastosowanego materiału, zmienny jest zakres oznaczany przy pomocy litery M. To zaś specjalna miara metryczna. Na przykład dla stali węglowej zakres wynosi od M2 do M56. Klienci mogą zdecydować się na elementy różniące się wymiarami. Do wyboru są akcesoria o długości 1 m, 2 m albo 3 m.
Jakie jest ich zastosowanie? Dobrej jakości akcesoria tego typu mogą być wykorzystywane przy rozmaitych konstrukcjach, w pracach budowlanych czy wykończeniowych. Nie inaczej jest biorąc pod uwagę nawet… podwieszanie sufitów.