Pożyczka i kredyt to bardzo często używane zamiennie zwroty, które jednak znacznie różnią się od siebie. Na ich różnice wpływa fakt, że kredytów mogą udzielać tylko bajki, a pożyczek mogą udzielać prywatne firmy pożyczkowe. Są to dwa główne źródła pozyskiwania funduszy przez klientów, a swoją popularność zyskały dzięki prostocie, szybkości i korzystnym warunkom. Czym zatem różnią się te dwie formy ? Które lepiej wybierać ? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części tekstu wraz z przydatnymi wskazówkami, które pozwolą dobrać najlepsze rozwiązanie.
Kredyt bankowy
Kredyt bankowy to forma udzielania pieniędzy zarezerwowana tylko dla banków. Cały proces regulowany jest przez prawo bankowe, które w jasny sposób określa stosunek klienta z bankiem i warunki, na jakich udzielany jest kredyt. Aby otrzymać fundusze od banku, musimy legitymować się pozytywną historią kredytową i mieć stałe zatrudnienie. Cały proces trwa ok. 1-2 dni, a jeśli mamy przy sobie komplet dokumentów możemy załatwić kredyt w ciągu jednej wizyty. Kredyty udzielane są na różne kwoty, które zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na sumach sześciocyfrowych.
Pożyczka
Pożyczek mogą udzielać prywatne firmy pożyczkowe, a nawet prywatne osoby. Główną różnicą jest także forma prawna. Pożyczki udziela się na podstawie umowy cywilnej i takie też prawo reguluje wszystkie sprawy związane z umową. Aby otrzymać pożyczkę pozabankową, możemy spełniać też dużo mniejsze wymagania. Wiele firm decyduje się na udzielanie pożyczek na oświadczenie o dochodach i nie wymagają one zaświadczeń. Niektóre z nich udzielają ich także osobom np. bezrobotnym lub zatrudnionym na część etatu. Sprawa ma się podobne, jeśli chodzi o weryfikację w bazach dłużników. Nawet osoby z pewnymi opóźnieniami lub negatywną historią mogą liczyć na oferty.
Biorąc takie pożyczki, należy doskonalenie przeczytać całą umowę, gdyż umowy cywilne dają większe pole do zmiany warunków. Kredytodawca może umieść w nich kary czy pewne klauzule. Choć nie ma w tym względzie pełnej dowolności, to jednak pewne zapisy mogą być dla nas niekorzystne i po podpisaniu umowy będziemy musieli dotrzymać ustaleń.
Z czego warto skorzystać ?
Nie ma jedynej i najlepszej odpowiedzi na to pytanie. Zależy ona głównie od indywidualnej sytuacji, a każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pożyczki pozabankowe dzięki swojej prostocie, niskich wymaganiach będą najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy gotówki na krótki termin. Dużą zaletą jest też szybkość. Możemy otrzymać je nawet w ciągu kilkunastu minut i nie musimy przedkładać wielu zaświadczeń czy dokumentów. Kredyty bankowe powinny wybierać osoby, które planują wziąć większe sumy lub związać się z bankiem na długi okres czasu. Jesteśmy wtedy zabezpieczenie prawem bankowym i w razie jakichkolwiek kłopotów mamy lepszą pozycję do ich rozwiązania lub negocjacji. Prawo bankowe gwarantuje też przejrzystość umowy. Klauzule zakazane nie spowodują problemów lub nie zrujnują nas finansowo.