Konto oszczędnościowe, jak i lokata to doskonałe sposoby do oszczędzania oraz pomnażania swojego kapitału. Łączą one w sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość w korzystaniu. Oba sposoby jednak różnią się miedzy sobą szczegółami, które mogą okazać się istotne podczas podejmowania ostatecznej decyzji. W tym krótkim poradni udzielamy przydatnych informacji na temat obu produktów i odpowiadamy na pytanie, co wybrać / konto oszczędnościowe czy lokatę.
Konto oszczędnościowe
Konta oszczędnościowe to autonomiczne konta z własnym numerem rachunku. Można otworzyć je, będąc już klientem banku lub jako nowa osoba. W większości przypadków otwiera się je jako drugie konto obok podstawowego, choć kilka banków oferuje je jako te główne. Czym są i czym różnią się konta oszczędnościowe ? Takie konto działa na podobnej zasadzie do tradycyjnego z tą różnicą, że konto oszczędnościowe ma oprocentowanie. Po wpłacie funduszy od zdeponowanej sumy rozpocznie się naliczanie odsetek. Wpłaconą kwotą można dowolnie obracać i wypłacać bez straty wypracowanego zysku.
Porada: Warto wybierać takie konta, które mają krótki okres kapitalizacji odsetek. W takim przypadku co kilka dni lub tydzień odsetki dopisywane są do naszego salda i pracują jako głowa suma. W ten sposób zarobimy więcej pieniędzy — zwłaszcza jeśli w grę wchodzą większe sumy.
Lokata
Lokata bankowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów bankowych. Zasada jej działania jest bardzo prosta i polega na zdeponowaniu konkretnej sumy pieniędzy na konkretny czas. Przed podpisaniem umowy wybieramy okres i do czasu jej zakończenia pieniądze muszą pozostać na niej, aby nie stracić wypracowanego zysku. W zależności od banku i rodzaju umowy mamy możliwość zerwania lokaty, ale w takim przypadku zarobione oprocentowanie przepada. Lokaty bankowe są za to bardziej elastyczne, jeśli chodzi o długość umowy. Obecnie duża konkurencja sprawiła, że banki chcą jak najlepiej dostosować się do klientów i oferują terminy od kilku dni nawet do kilkunastu lat.
Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego banku ?
Niezależnie od dokonanego wyboru warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które decydują o atrakcyjności zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowego. Pierwszą z nich jest oprocentowanie. Lokaty bankowe będą w tym wypadku najbardziej dochodowe, gdyż oferują one oprocentowanie ok. 3%, 4% w skali roku. Nieco mniej, bo ok. 2% zarobimy na kontach oszczędnościowych. Warto zwrócić też uwagę na opłaty, a w przypadku lokat na potencjalną utratę odsetek przy zerwaniu. Przy kontach bankowych standardem jest darmowe prowadzenie rachunku i takich ofert powinniśmy się trzymać. Jeśli sprawa dotyczy lokat standardem, jest utrata odsetek i wypłata kapitału, choć w tej kwestii najlepiej upewnić się podczas rozmowy z pracownikiem banku. Niektóre banki mogą oferować utratę jedynie części zysku a niektóre pobierać dodatkowe opłaty za zerwanie.
Co wybrać ?
Jeśli zdecydujemy się na ten typ oszczędzania, nie ma jednej złotej i uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Ostateczny wybór powinien być podyktowany osobistymi preferencjami oraz sytuacją. Lokata bankowa będzie zdecydowanie lepsza dla osób chcących zarobić więcej na ulokowaniu pieniędzy w banku i mają na to przeznaczone konkretne środki, których nie będą potrzebowali w trakcie trwania umowy. Konto oszczędnościowe przypadnie do gustu tym wszystkim, którzy chcą mieć kontrole nad swoim kapitałem i móc go elastycznie wypłacać lub wpłacać. Takie rozwiązanie będzie też idealne dla osób, które mają wolne środki, ale nie planują dłuższego zamrażania. Jeśli wiec zatem chcemy zarobić w oczekiwaniu na okazje, warto wybrać konto oszczędnościowe.