Choroby związane z otyłością i odpowiednie nawyki żywieniowe

XXI wiek jest okresem, gdzie spożywanie niezdrowego jedzenia jest codziennym rytuałem. Nadwagę czy otyłość można bez wątpienia nazwać chorobą cywilizacyjną, która opanowała praktycznie cały świat. Warto podkreślić, że jest to zasługą przede wszystkim cukrów prostych oraz tłuszczy trans. Dodatkowo brak ruchu i siedzący tryb życia sprawia, że tłuszcz odkłada się znacznie szybciej.

Oba składniki możemy spotkać w praktycznie każdym produkcie. Otyłość związana jest także z poważnymi chorobami, które grożą przedwczesną śmiercią.

Choroby

Cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób bezpośrednio powiązanych z niezdrowym trybem życia i otyłością. Podniesienie stężenia glukozy we krwi przez tkankę tłuszczową powoduje cukrzycę typu 2.

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest również winowajcą takich chorób jak nadciśnienie czy podwyższony cholesterol. W konsekwencji choroby te mogą doprowadzić nawet do śmierci poprzez zawał serca czy miażdżycę.

Zbyt wysoka waga stanowi także duże obciążenie dla kości oraz stawów. Może to powodować problemy i bóle kręgosłupa.

Otyłość to nie tylko problem natury fizycznej, ale również i psychicznej. Osoba otyła jest zazwyczaj osobą samotną i odizolowaną od reszty. Dochodzi do tego także zaniżona samoocena, a w ostateczności depresja, która może prowadzić w skrajnym przypadkach nawet do samobójstwa.

Jak walczyć z otyłością ?

Otyłość wbrew pozorom jest prostym zagadnieniem. Mówi się, że zdrowa i zadbana sylwetka jest poniekąd „efektem ubocznym zdrowego trybu życia”. Jest to jak najbardziej prawdą. Warto zadbać o podstawowe aspekty w diecie, które sprawią, że tłuszcz będzie się redukował.

Przede wszystkim należy wyeliminować wszelkiego rodzaju napoje słodzone, soki i energetyki. Te produkty zawierają bardzo duże ilości cukru, które wpływają destrukcyjnie na ludzki organizm. Zamiast tego najlepiej wybrać wodę niegazowaną, która nie ma kalorii, a dodatkowo zmniejsza łaknienie przez co mniej jemy.

Kolejnym elementem jest wykluczenie wszelkich tłuszczy trans. Znajdują się one głównie we wszystkich fastfoodach. Z jadłospisu należy więc wyrzucić frytki, hamburgery, pizze, kebaby itd.

Warto swój jadłospis opierać w głównej mierze o nieprzetworzone produkty, które mimo dużej objętości mają mało kalorii. Idealnie sprawdzą się tu takie produkty jak płatki owsiane górskie, pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, ciemny makaron. Te produkty prócz niewielkiej ilości kalorii, posiadają także niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że energia z pożywienia będzie uwalniana stopniowo, nie wywołując wyrzutów insuliny. Należy również do jadłospisu dołożyć dużą ilość białka i zdrowych tłuszczy. Dodatkowo każdy posiłek powinien być uzupełniony dużą porcją warzyw, a raz na jakiś czas warto zjeść owoc.